Všetko, čo by ste mali vedieť o batériách
Pri výbere batérie je potrebné zvážiť niekoľko vecí, preto som zhrnul hlavné body do niekoľkých slov:
Ak si kúpite menšiu alebo väčšiu batériu, nebude vám pasovať, nedosiahne na póly alebo bude hrkať, takže ak je na nej napísané, že má veľkosť 18650, kúpte si ju. Na čo sa ešte musíte zamerať, aby ste si vybrali správnu batériu?
Zoskupenie podľa veľkosti
Do športových bateriek sa najčastejšie používajú batérie 18650, ale bežné sú aj batérie 14500 a 26650, k dispozícii sú aj batérie 10440, 16340, 18350, 18500, 32650 a v poslednom čase sa dokonca začínajú častejšie používať aj batérie 20700 a 21700 (poslednému z uvedených rozmerov napomáha skutočnosť, že batérie tejto veľkosti majú mnohé elektrobicykle a batérie tejto veľkosti majú aj autá Tesla, a nie je ich málo). V praxi tieto čísla predstavujú veľkosť batérie, napríklad ak sa pozrieme na 18650, prvé dva znaky predstavujú priemer článku, v našom prípade 18 mm, a druhé dva znaky predstavujú dĺžku článku, ktorá je 65 mm. Aby bol život trochu komplikovanejší, niektoré batérie sa môžu líšiť o niekoľko mm, takže aj keď ide o 18650, môže mať šírku 18,5 mm a dĺžku až 70 mm, najmä ak je chránená (o tom, čo to znamená, sa dozviete neskôr), preto sa pred objednávkou oplatí skontrolovať, ktorá batéria sa do ktorej lampy zmestí, pretože ak sa batéria nezmestí, je to nešťastie a ak sa v lampe "zaklincuje", je to nešťastie. V spoločnosti Sportlampa.com vždy odporúčame batérie a nabíjačky pre každú lampu, ktoré zaručene pasujú, aby zákazníci nemuseli trpieť takýmito nepríjemnosťami.
Zoskupenie podľa napätia
Batérie na báze niklu s menovitým napätím 1,2 V, čo v praxi znamená, že fungujú v rozmedzí 0,8 až 1,4 V.
Batérie na báze lítia, ale s prevádzkovým napätím 1,5 V, tieto boli vytvorené ako náhrada predchádzajúcej skupiny, pracujú medzi 1 a 1,8 V.
Lítiovo-iónové s napätím 3,0 V (typicky veľkosti CR2 a CR123)
batérie LifePO4 s napätím 3,2 V
Li-ion 3,6 V (medzi 2,8 a 4,2 V)
Tieto batérie nie sú vzájomne zameniteľné, preto nevkladajte batériu s napätím 3,6 V do zariadenia, ktoré očakáva batériu s napätím 1,2 V, inak skončíte s nepríjemným problémom. Batéria s napätím 1,5 V sa jednoducho spojí so štandardnou 1,2 V nabíjačkou. Ale môžete dať 3,0 V batériu do nabíjačky, ktorá je zapojená na 3,2 V, ale nie je dôvod na väčší rozdiel.
Zoskupenie podľa materiálu
V súčasnosti sú na trhu dva hlavné typy batérií, na báze niklu (1,2 V) a na báze lítia. (3,7V)
Existujú dva typy batérií na báze niklu, nikel-kadmiové (Ni-Cd) a nikel-metalhydridové (Ni-MH). Druhý z nich je pokročilejší, s približne trojnásobnou kapacitou oproti kadmiovým batériám, ale kapacitou a ďalšími dôležitými vlastnosťami stále zaostáva za lítium-iónovými batériami.
Li-ion
Lítium-iónové batérie sú v súčasnosti najrozšírenejšie (predávame hlavne ich), a to z viacerých dôvodov:
Lítiové batérie sú oveľa ľahšie a odolnejšie ako batérie na báze niklu
Nemajú pamäťový efekt
Sú ľahšie a lacnejšie ako bežné batérie
Dokonca aj vybitý článok môže dodať minimálne 2,8 V v porovnaní s NiCd alebo NiMH batériami s napätím 1-1,25 V, hoci sa neodporúča ísť pod 3 V, pretože to ohrozuje životnosť batérie, a nie všetky nabíjačky ich dokážu oživiť
Avšak: nechránené sú citlivejšie, môžu sa prebíjať, čo môže batériu zničiť, a uzavretá batéria môže byť nebezpečná, preto kupujte len kvalitnú batériu a nabíjačku zo spoľahlivého zdroja
Ochrana
Li-ion batérie možno rozdeliť do dvoch veľkých kategórií: chránené a nechránené. Chránené batérie majú v spodnej alebo hornej časti malý obvod, ktorý slúži na bezpečnostné účely a odpojí článok batérie od svoriek v prípade prebitia, nadmerného vybitia alebo skratu. Nechránené batérie si preto vyžadujú väčšiu starostlivosť, ale sú lacnejšie ako ich chránené náprotivky. Ochrana je na batériách vyznačená pomocou plošného spoja.
Dôležité je, že chránené batérie sú dlhšie, napríklad chránené batérie 18650 môžu mať až 70 mm namiesto 65 mm.
Trvalá a maximálna zaťažiteľnosť
Pri batériách rozlišujeme medzi uvedenými dvoma údajmi, pretože zatiaľ čo prvý údaj vydrží batéria až do konca svojej kapacity, druhý vydrží len 1-2 sekundy, preto sa oplatí venovať pozornosť tomu, čo je na tej ktorej batérii napísané a ako je inzerovaná.
Zhrnutie
nekupujte batériu 18650, ktorá váži menej ako 40 g, pokiaľ nestojí drobné, pretože jej kapacita je určite nižšia ako 1500
nekupujte batérie 18650, ktoré sú väčšie ako 3600 mAh, pretože nemôžu mať takú kapacitu, ak takú uvidíte, určite nemá 1500, najmä ak stojí haliere