Ako sa meria baterka?
Asi najznámejším meraním je svetelný tok, ktorý sa meria v lúmenoch. Táto hodnota udáva celkový výkon vyžarovaný svetelným zdrojom vážený krivkou Λ. Krivka Λ udáva citlivosť oka v závislosti od vlnovej dĺžky, keďže ľudské oko nie je rovnako citlivé na všetky vlnové dĺžky. Na prvý pohľad to môže znieť komplikovane, ale je to ľahké pochopiť na konkrétnom príklade: ak sú dva rovnaké svetelné zdroje s výkonom 1 W a jeden je zelený a druhý červený, tak aj keď majú rovnaký výkon, zelený zdroj bude mať vyšší svetelný tok, pretože ľudské oko "lepšie" vníma zelenú farbu.
Svetelný tok svietidla sa meria v guli vyplnenej snímačmi, aby sa zároveň mohli merať smerové charakteristiky.
Ďalším dôležitým a často používaným meraním je svietivosť, ktorá sa meria v kandelách. Je to pomer svetelného toku interpretovaného v danom smere od zdroja, vyžiareného do elementárneho uhla telesa obsahujúceho tento smer, vydelený uhlom telesa. Praktickejšie povedané, je to výkon svetla vyžiareného v danom smere pozdĺž lúča.
V súvislosti so svietidlami sa pravidelne objavuje ešte jeden údaj, a to osvetlenosť meraná v luxoch. Vypočíta sa ako pomer svetelného toku (lúmenu) dopadajúceho na povrchový prvok obsahujúci daný bod k veľkosti povrchového prvku, v skutočnosti lúmenu dopadajúceho na 1 nm.
Lux teda nikdy nie je charakteristikou svetelného zdroja, ale skôr údajom o tom, koľko luxov daný svetelný zdroj produkuje na danom povrchu (čo môže byť zavádzajúce, pretože to závisí od mnohých vecí, napr. z akej vzdialenosti sa meria atď.)
Farba svetla z baterky
Farebná teplota zdroja svetla, v tomto prípade svietidla, je určená farebným vnemom, ktorý vytvára, a farebným vnemom, ktorý vytvára hypotetický žiarič čierneho telesa. Číslo charakterizujúce rozloženie vlnovej dĺžky vyžarovanej energie vo viditeľnom rozsahu je farebná teplota. Meria sa v kelvinoch, značka je K.
Hodnota K zdroja svetla nie je kvalitatívnou otázkou, určuje len farbu jeho svetla. Len ako príklad uvedieme, že bežné letné poludňajšie slnečné svetlo má približne 6000 K, ale keď sa zamračí, farebná teplota svetla "stúpne" na 10 000 K. Lampy majú tendenciu vykazovať hodnoty medzi 3000 a 7000 K, pričom prvá hodnota je žltkastejšie svetlo, druhá o niečo modrejšie. Pre porovnanie, svetlo LED v automobiloch má 3500 K. Žltkasté svetlo je príjemnejšie pre oko, ale chladnejší, modrastý odtieň robí veci oveľa ostrejšími.
Ďalším dôležitým meraním je index podania farieb (CRI alebo Ra), ktorý meria schopnosť svetelného zdroja vykresliť farbu rôznych objektov pri osvetlení. Najlepšia dostupná hodnota podania je definovaná ako 100, zatiaľ čo najnižšia je 0. Svetlá zvyčajne poskytujú hodnotu 70 - 80, ak je lepšia, zdôrazňuje sa, že hodnota 95 sa považuje za veľmi dobrú.
Príkon svetelného zdroja
V časoch tradičných žiaroviek každý vedel, čo môže očakávať, keď si kúpil 60 W žiarovku. Teraz pomaly nahrádzame žiarovky v domácnostiach LED žiarovkami a táto zmena je oveľa drastickejšia v prípade športových svetiel, kde je prakticky nemožné nájsť na trhu bežnú žiarovku alebo iné riešenie ako LED technológiu. Spotreba energie LED žiaroviek je oveľa nižšia ako u bežných žiaroviek. Platí to aj pre žiarovky používané v športových svetlách, malá baterka dokáže poskytnúť značné množstvo svetla s príkonom len 5 W. Samozrejme, existujú aj výkonnejšie ručné reflektory, ktoré môžu odoberať až 50 W, ale tie si vyžadujú seriózny zdroj energie.
Ochrana pred kvapalinami a pevnými látkami
V závislosti od účelu použitia a charakteru aplikácie sú kryty elektrických spotrebičov chránené proti vniknutiu pevných telies a vody. Sú označené symbolmi rôznych režimov ochrany IP a dvoma číslami označujúcimi stupeň ochrany IP. Prvá číslica za IP teda označuje ochranu poskytovanú pre pevné telesá a druhá pre kvapaliny, pričom rôzne významy číslic sú uvedené v nasledujúcej tabuľke. Ak je číslo nahradené znakom X, znamená to nedostatočnú ochranu.